Knokler fra dette utdødde dyret dukket opp på museum 

Det utdødde maurpiggsvinet kunne bli en meter og veide 15 kilo. 

Forskere har funnet beinrester etter det utdødde maurpiggsvinet Megalibgwilia owenii.
Publisert

Maurpiggsvin finnes bare i Australia og Ny-Guinea. 

Som navnet tilsier, spiser de insekter og maur og har pigger på ryggen. 

De ligner litt på piggsvin, men er ikke i slekt med dem. De tilhører nemlig en veldig gammel gren av pattedyr som legger egg, akkurat som nebbdyrene

I dag finnes det fire arter av maurpiggsvin. Tre av dem er utrydningstruet.

Under istidene fantes det en annen type som var litt større: Megalibgwilia owenii, som betyr Owens store maurpiggsvin.

Disse maurpiggsvinene kunne bli en meter lange og veie 15 kilo. De var omtrent dobbelt så store som dagens vanligste art. 

Nå har forskere funnet et nytt fossil etter dyret. Det dukket opp i en gammel museumssamling.

Kortsnute-maurpiggsvinet finnes i Australia i dag.

Første i delstaten Victoria

Tim Ziegler jobber ved forskningsavdelingen hos Museums Victoria i Australia. 

Han la merke til en spesiell knokkel da han gikk igjennom gamle samlinger med skjelett-biter ved museet i 2021. 

Ziegler mistenkte at beinbiten kom fra snuten til et maurpiggsvin, men det måtte bevises. Han og Jeremy Lockett undersøkte fossiler og skjeletter av maurpiggsvin fra flere museer i Australia. 

Da fikk de bekreftet at beinbiten var fra skallen til det utdødde, store maurpiggsvinet.

Funnet er det første av Megalibgwilia owenii, i delstaten Victoria, sør i landet.

Knokkelbiten som forskerne fant ut at stammer fra Owens store maurpiggsvin.

Funnet i hule

Beinbiten hadde ligget på lager i 119 år.

Knokkelen var blitt hentet ut av en hule som kalles Foul Air Cave (hulen med vond lukt) i 1907. 

Det var en museumsarbeider med navn Frank Spry tok seg inn i hulen. Han og kolleger fant fossile bein i hulen, blant annet fra et kjempepungdyr kalt Palorchestes og pungdyr-«løve». 

Maurpiggsvin

  • Dagens maurpiggsvin finnes i Australia og Ny-Guinea. 
  • De tilhører en gammel orden av pattedyr som kalles kloakkdyr, sammen med nebbdyret. 
  • Maurpiggsvin har en lang, rørformet snute som de bruker til å lete seg fram til maur og insekter.
  • De har pigger på ryggen som er ekstra stive hår.  
  • Hunnene legger egg som klekkes ut i en pung. 
  • Selv om maurpiggsvin er pattedyr, har de ikke patter. Ungene drikker melk fra melkeflekker i pungen. 
  • (Kilde: Store norske leksikon)

Kraftigere skjelett

Megalibgwilia owenii var ikke så mye lengre enn langsnute maurpiggsvin, som lever i Ny-Guinea i dag. 

– Men skjelettet er mye kraftigere enn hos et dyr av tilsvarende størrelse, sier Ziegler til The Guardian. 

Knoklene har større fester for muskler og leddbånd. Det tyder på at dyret brukte mer krefter når det lette etter mat. 

– Vi kan se for oss at det enten gravde etter larver i bakken, for eksempel fra større byttedyr som biller eller bogongmøll – eller at det rev løs bark fra trær for å komme til maten, sier Ziegler. 

Beinbiten som nylig ble funnet, sammenlignet med skallene til nålevende arter av maurpiggsvin.

Trues av utryddelse

Det kraftige maurpiggsvinet fra istiden døde ut. Kanskje går det også samme vei med noen av maurpiggsvinene som finnes i dag. 

Kortsnute-maurpiggsvinet lever i Australia og klarer seg greit. Men de tre artene av langsnute maurpiggsvin på Ny-Guinea er truet av utryddelse. 

En av dem, Zaglossus attenboroughi, er bare bekreftet å ha blitt sett en gang siden 1961. Det var i 2023, da arten ble fanget på film for første gang. 

Zaglossus bruijnii er ikke blitt sett siden 1980, ifølge Store norske leksikon. 

Kilder:

Forskningsartikkel: Tim Ziegler & Jeremy Lockett:« The first Victorian record of Owen’s Giant Echidna Megalibgwilia owenii from Buchan Caves in East Gippsland, Australia», Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology, 13. april 2026. Sammendrag

Artikkel fra Store norske leksikon om maurpiggsvin

Pressemelding fra Museum Victoria: Victoria's Ice Age megafauna gets a new member thanks to a 120-year-old museum fossil

Artikkel i The Guardian: Giant echidnas weighing 15kg roamed Victoria – and the evidence was hiding in plain sight

Artikkel hos BBC:  First-ever images prove 'lost echidna' not extinct

Powered by Labrador CMS