Se de beste bildene av forskere på jobb

Forskere har arbeidsplassen sin både i lufta og under vann. 

To marinbiologer studerer en korall i et glasskammer.
Slik ser det ut når to marinbiologer er i dyp konsentrasjon.
Publisert

Kanskje klikket du deg inn i denne artikkelen fordi du ble nysgjerrig på hva i alle dager forskerne på bildet over holder på med. 

En slags kuppel blir holdt nede på havbunnen med en tykk kjetting. Inni er det en korall med et instrument festet til seg. 

Bildet er tatt i et korallrev utenfor kysten av Saudi-Arabia. På bildet ser du forskerne Nauras Daraghmeh og Yusuf El-Khaled montere et måleinstrument på korallen. 

Måleinstrumentet er et kammer som brukes for å sjekke korallenes helse. For eksempel hvor mye oksygen de bruker og hvor mye alger som vokser i den. Forskerne vil finne ut hvordan korallene tåler at havet blir varmere. 

Dette er ett av fem vinnerbilder i Natures fotokonkurranse for 2026

På neste vinnerbilde får vi mer hav, men en ganske annen størrelse. 

Haibesøk i bakteriejakten

På bildet under ser du forskeren Michael Doane som tar en hudprøve fra en hvalhai. På huden til hvalhaien lever det en hel haug av mikrober. Det er ørsmå vesener som bare kan ses i mikroskop. Bakterier, for eksempel.  

Bildet er tatt i havet utenfor vestkysten av Australia. 

Legg også merke til haien som kommer svømmende bak Doane. 

Robert Harcourt tok bildet. Han og de andre som var til stede syns nok at haibesøket ble litt for spennende. 

– Det fikk alles hjerter til å banke skikkelig bortsett fra Michaels, for han var så opptatt av mikrober. 

Det hele gikk bra. Ikke minst fordi dette ble et vinnerbilde av de sjeldne. 

En hvalhai svømmer ved siden av en forsker i havet, med en sølvspisshai lenger unna.
Ikke så rart at fotografens hjerte banket litt ekstra når det kom en hai bak forskeren.

Stinkende innsjø

En båt i en spinatsuppe eller noe? 

Neida. Dette vinnerbildet er tatt i lufta over Dog Lake i Canada. Hver sommer blir innsjøen dekket av et illeluktende lag av grønne alger. 

Det lukter visstnok helt fryktelig. Råttent, rett og slett. Om høsten dør nemlig algene og blir liggende og råtne. Det dannes gift og fisker dør. 

En forsker og en medhjelper er ute i båten for å samle vannprøver. Forskerne vil finne ut mer om hvordan dyr og planter i innsjøen blir påvirket av algene. 

Algene er unike for Canada, ifølge Nature. 

Grønnlig innsjøflate med ujevn farge og en båt sett ovenfra.
Innsjøen er visstnok stinkende om høsten. Den ser jo litt slik ut også.

Neonmygg i mikroskopet

Det mørke rommet og skjermen med de knæsje fargene drar tankene mot en gaming-pc. Dette er imidlertid en gulfebermygg som er kraftig forstørret ved hjelp av et mikroskop. 

Den sterke rosafargen kommer av at myggen har drukket et selvlysende middel.

Det selvlysende stoffet gjør det lettere å studere den i mikroskop.

Bildet er tatt av Shayanta Chowdhury. Han jobber på University of Indiana i USA med å finne gift mot blodsugende insekter.

Noen av dem kan nemlig bære med seg smitte av farlige sykdommer. De finnes heldigvis ikke i Norge. 

Person ser på en skjerm med en lysende, fargesterk skjerm med bilde av en mygg i et mørkt rom.
Slik ser det ut når en mygg har drukket selvlysende middel.

Leder av flokken

Dette er jo litt av et kjøretøy. 

Forskere bruker det til å lede fuglene av typen skallet ibis til stedet de skal være om vinteren. 

Og ja, fuglene følger faktisk forskerne. De er nemlig oppdratt i fangenskap. Det er det en grunn til. 

Skallet ibis har en helt spesiell historie i Europa. Den var nemlig utryddet i 300 år. Nå får fuglene hjelp av forskere for å klare å etablere seg på nytt. 

Dette vinnerbildet er tatt sør i Spania. Bildet er også hovedvinneren av hele konkurransen. 

Forskning.no skrev en artikkel i 2024 om arbeidet til disse forskerne. Der kan du lese mer om historien bak dette bildet, som er tatt av studenten Gunnar Hartmann.

En liten luftfarkost med forskere flyr sammen med en fugleflokk over olivenmarker.
Forskerne i denne snodige doningen er lederen av denne fugleflokken.

Fotografen av dette vinnerbildet heter Shayanta Chowdhury.

Mellomtittel 

Shayanta Chowdhury





Powered by Labrador CMS