De erobret oldtidens Egypt og bygde sine egne pyramider. Nå er et av deres store templer undersøkt

Tusenvis av kilometer fra Egypt lå Napata – hvor det også sto pyramider. 

Noen av de mange pyramidene ved Nuri i dagens Sudan.
Publisert

En gang var dette stedet i Sudan begynnelsen på et svært mektig rike i Afrika: Kusj-riket. 

Området kalles Nubia og ligger sør i Nildalen. Lenger nord ligger alle de kjente egyptiske oldtidsstedene: pyramidene i Giza og kjempetemplene i Luxor. 

Men Kusj-riket kommer fra Nubia. Dette området var lenge under egyptisk kontroll, men for rundt 2.800 år siden ble dette snudd på hodet. 

I flere steg erobret Kusj-riket hele Egypt, ifølge leksikonet Britannica. Dette riket varte ikke lenge, da Egypt ble erobret igjen av Assyrerne. 

En av de viktigste byene i Kusj-området het Napata. Her lå det store templer og viktige herskere bodde her. 

Et digert tempel ble bygget her på tiden da Kusjriket var på sitt mektigste og restene av dette tempelet er nå undersøkt.

Her har de funnet rester av noen helt spesielle ritualer: 

Restene av Sanam-tempelet stikker ut av sanden. Tempelet har blitt undersøkt av arkeologer på ny.

Begravelser

Nubia og Napata hadde en helt spesiell kultur. Det ble en slags blanding mellom egyptiske og egne nubiske skikker og ritualer. 

Egypt var veldig mektige og store, og herskerne i Nubia begynte å bygge Egypt-inspirerte pyramider som du kan se på bildene under. 

Noen av de mange Nubiske pyramidene hvor kongelige er gravlagt ved Napata.

Men dette er helt spesielle pyramider, og de utviklet en egen pyramide-tradisjon, som du kan lese mer om på ung.forskning.no. 

Tempelet som nå er undersøkt kalles Sanam og var viktig for kongelige i Kusj-riket. Forskerne har funnet massevis av rester etter verksteder som lagde en spesiell ting: shabti. 

Det er figurer av keramikk som skulle følge folk inn i livet etter døden.

Shabti var magiske figurer som skulle gjøre masse oppgaver for de døde. Små trylleformler ble skrevet rett på figurene. 

Et eksempel på en egyptisk Shabti. Denne ble laget til faraoen Seti I. Han fikk med seg mange hundre av disse i graven.

I egyptiske graver kunne de for eksempel settes til å være skrivere, bønder eller å bygge vanningskanaler, ifølge Metropolitan museum of Art som har flere slike figurer i utstillingen sin. 

De ble også laget av et helt spesielt materiale som har fått navnet glasert fajanse eller egyptisk fajanse.

Denne Shabti-fajansen var et spesielt materiale laget av sand, kalk og andre stoffer. Dette ble most sammen til en deig og bakt i egne former. Du kan se en slik Shabti-form under:

En Shabti-form som er funnet ved tempelet. Disse ble altså brukt til å lage de små figurene.

Arkeologene har funnet spor etter hvordan disse Shabti-figurene ble laget. Et spor er massevis av sneglehus. 

Dette er en kilde til kalk som trengs for å lage den spesielle fajansen. 

Da får materialet et glassaktig utseende og kan ha klare farger. De vanlige er blå, grønn eller hvit, ifølge artikkelen der det nye funnet er beskrevet. 

Massevis av sneglehus avdekket i utgravningene.

Figurene ble lagt med i kongelige begravelser i både Egypt og i Nubia, men det er små og viktige forskjeller mellom figurene. 

På samme måte som pyramidene, så er det egne tradisjoner her som skiller Egypt og Kusj-riket. Forskeren Kathryn Howley har skrevet en hel artikkel om forskjellene mellom shabti i Egypt og Nubia, om du er veldig interessert. 

Kilde

Her finner du forskningsartikkelen som er skrevet om det nye funnet.

Powered by Labrador CMS