Millie (22) bor blant mange av verdens farligste dyr. Slik unngår hun å bli bitt, stukket og spist
Giftige slanger, skorpioner, maneter og edderkopper preger hverdagen for mange i Australia. Hvorfor er det slik?
– Jeg møter mange som vil reise til Australia, men så tør de ikke på grunn av farlige dyr og småkryp, sier Millie Zani.
Hun kommer fra utkanten av Sydney i Australia.
Her finner du giftige slanger, svære edderkopper og dødelige maneter.
Likevel mener både Zani og giftforsker Eivind Undheim at Australia er mindre farlig enn ryktet sitt.
– Det er noe helt annet som bekymrer meg mer, sier Zani.
Hvor farlig er egentlig dyr og kryp i Australia?
Opplært fra de er små
Zani forteller at australiere blir trent i å takle dyr og småkryp fra de er små barn.
Hun rister skoene sine og ser inni dem før hun tar dem på.
– Tenk om det har gjemt seg en skorpion eller edderkopp inni der.
Kjenner hun noe på huden, børster hun det av i stedet for å slå eller klø. Da kommer ikke insektet i klem, og det er mindre sjanse for å bli bitt.
Hun vet godt hva hun gjør hvis hun blir bitt av slange, og hun følger hai-alarmen når hun bader i havet.
Naturlig sted å forske på gift
Eivind Undheim har forsket på giftige dyr i Australia.
– Det er jo et naturlig sted å jobbe med gift, sier folk gjerne til meg.
Forskeren har hørt at folk er redde for Australia, men han sier at det farlige ryktet er overdrevet.
– Det er andre land i verden med flere slangebitt og skorpionstikk, sier han.
– Australierne er ganske glad i å si det med at det er så mange giftige dyr der, sier han.
Hvorfor så mange giftige dyr?
Australia har likevel 20 av verdens 25 slanger med sterkest gift.
En forklaring på alle de giftige dyrene, er at det er et stort land med mye forskjellig natur. Australia er nesten like stort som Europa og rommer alt fra tropisk regnskog til korallrev, ørken og kalde fjell. Ulik natur betyr flere arter, og flere arter betyr større sjanse for giftige og farlige arter.
– Det kan være forklaringen på at vi som eksempel finner flere farlige slanger i Australia enn i andre verdensdeler, forklarte Bertelsen i en tidligere sak på Forskning.no.
De fleste giftslangene i Australia tilhører samme familie som kobraer.
– Flere av de spesialiserer seg på store rotter, sier Undheim.
Da trenger de kraftig gift – som også er farlig for mennesker. Likevel dør bare én til fire personer av slangebitt i året, ifølge Australias helsetjenester på nett.
– Jeg kjenner ingen som har dødd av det. Vi får god opplæring og tramper hardt med føttene når vi går i områder med slanger. Det skremmer dem vekk, sier Zani.
Bør bruke våtdrakt
Du har sikkert hørt at det er mange haier utenfor Australia. De siste ti årene har det vært under tre dødsfall i året, ifølge Australias hai-database. Det betyr at det er flere som dør av drukning.
– Også her følger vi nøye med. Vi har badevakter, helikoptere og hai-alarmer på stranda. Den går av cirka én gang i uka, sier Zani.
Da gjelder det å komme seg opp av vannet.
Nord i Australia er det ikke nødvendigvis haier som er den største faren. Her finnes de to manetene sjøveps og irukandji. De har kraftige brenntråder som er giftige for mennesker.
Men også de kan man unngå:
– Langs kysten i nord er det ikke spesielt lurt å bade uten en tynn våtdrakt om sommeren, sier forskeren.
Mange møter mellom mennesker og dyr
Zanis hjemby har de farlig edderkopp som kalles Sydney-traktedderkoppen.
Giften kan være veldig farlig for mennesker, men på sykehuset har de god motgift. Ellers har Australia massevis av edderkopper og skorpioner.
– De aller fleste er ikke noe å bekymre seg for, sier Undheim.
Han ville vært mye mer bekymret for skorpioner i Afrika, Asia og den sydlige delen av Amerika.
Han tror det er en grunn til at Australia har fått et så farlig rykte:
– Det er et tropisk land med masse turisme og aktiviteter utendørs, sier han.
Naturen er åpen for alle, og det kan føre til mange spennende møter mellom mennesker og dyr. Millie Zani er likevel mer bekymret for noe vi har i Norge også.
– Jeg er mer redd for solen her, sier Zani.
Det er ikke så rart. Australia er blant landene i verden med sterkest UV. Det er solstråler som kan være skadelige for huden. Australia ligger helt i verdenstoppen når det kommer til hvor mange som får hudkreft.
– Jeg er mer bekymret for sterk sol enn slanger, sier Zani.